GO READ

Къде да отидем, какво да научим

Жаклин Вагенщайн: Успяваме да вкараме в залите хора, които иначе не ходят на кино

Кино-литературният фестивал Синелибри с 5-годишен юбилей
Всеки път се радваме, когато смислено събитие се случва у нас, а кино-литературният фестивал Синелибри се нарежда сред любимите ни. Тази година между 5-и и 20 октомври ще имаме възможността да гледаме екранизации, които вероятно ще се излъчат само в рамките на фестивала, и да видим на живо имена от световния кино и литературен свят. Малко преди началото на Синелибри и под негова шапка излезе на пазара първи брой на списание Арт акция с тема "На живо от Космоса", където четем интервюта с безсмъртни личности като Хорхе Луис Борхес, Чарли Чаплин, Джон Ленън, Дейвид Боуи, Александър Пушкин, Джанис Джоплин и други. Защо мотото на фестивала е "Петото измерение" и колко точно е връзката му с Космоса попитахме директора и главен идеолог на събитието Жаклин Вагенщайн.

– Фестивалът Синелибри тази година отбелязва важен момент от създаването си насам – какво се случи оттогава?
– Така е, имаме петгодишен юбилей и за нас е радост и гордост, че сме успели да стигнем дотук. През това време фестивалът е бележил всяка година между 30 и 40% ръст, което е доста сериозен резултат. С годините стана международен, с конкурсен характер и вече има голям интерес отвън. В това издание всички продукции са нови, като изключим големи ретроспективи – например по повод 20 години от смъртта на Стенли Кубрик и 50 години от кацането на Луната ще представим Космическа одисея 2001 на голям екран в обновено дигитално копие, нещо, което много хора от по-младите поколения изобщо не са имали възможност да видят. Многото други годишнини, които се отбелязват през 2019-а, като 120 години от рождението на Борхес, 250 от рождението на Хумболт, 500 от смъртта на Леонардо, ни наведоха на идеята за петото измерение – това на духовността, където би трябвало да преминем с нови сетива. Затова и мотото на фестивала е „Петото измерение“.

– Преди пет години представяхте ли си, че ще стигнете дотук?
– Не, започнахме на майтап. Искахме да отбележим 25-годишнината на издателство „Колибри“ и идеята ни беше да направим 40 дена всенародни празненства и нещо непрекъснато да се случва. Винаги сме имали уклон към киното като изкуство от една страна, от друга издаваме и много книги за кино в поредицата „Амакорд“, от трета – много пъти сме представяли автори и филмите им в България. Никога не ни е било чуждо като идея, дойде си естествено, дори името го бях измислила по-рано заради един проект, за който кандидатствах. И просто си казахме – нека да излъчим и няколко филма, направихме и изложба и други щуротии. Та, от „няколко филма“ се превърна във фестивал. А реакцията на публиката беше много позитивна – открихме със Закуска в Тифани, направихме флашмоб с момичета, облечени като Холи Гоулайтли, както и нов аранжимент на „Moon River“, изпя го Андрония Попова. Имаше голям интерес, всичко беше продадено, още от първата година ни повярваха големи световни имена като Серджо Кастелито, Маргарет Мацантини и Дъглас Кенеди, които се съгласиха да дойдат до България, да си представят книгите, филмите. Направихме го и втора година и след това стана наложително за всички да продължим да го правим.
-(-)-Кадър от филма Тази, която не съм (Франция, Белгия, 2019), реж. Сафи Небу
– На какво според вас се дължи успехът му?
– Няколко причини – екипът страшно много се радва да го работи, като от деня, в който приключим предишния фестивал, започваме да работим по следващия. Също така Синелибри обединява и зрителите, и читателите – две публики, които до голяма степен се припокриват, но не са еднакви. Собственици на кина ни казват, че успяваме да вкараме в залите хора, които иначе никога не ходят на кино. А у нас това значи много, защото първо се затвориха много зали, второ, условията на моловете не позволяват там да се разпространява некомерсиално кино – има допълнителни такси, които толкова оскъпяват начинанието, че няма смисъл да разпространяваш филм, ако не е блокбъстър.
Сто процента сме сигурни, че публиката ни има желание да гледа качествено кино и да чете качествени книги и нашата задача е да направим подбора за тях. Морето от информация, което ни залива, прави така, че почти нищо качествено не стига до нас. Но хората, които имат разнопосочни интереси и искат да развиват въображението си, остават константа и именно те търсят качествено съдържание и някой да прави селекцията за тях.
В Синелибри жанровете може да са различни – тази година имаме фантастика по екранизация на Станислав Лем, много силно застъпено документално кино – за Чернобил, за Лагерфелд, за Стиг Ларшон, много оригинална секция „На живо от Космоса“, където имаме филми за Толкин, Вирджиния Улф, Шекспир, за Ростан – автора на Сирано дьо Бержерак, драми, комедии... Но знаем, че в жанра си това, което сме предложили, е възможно най-доброто от световното кино през последната година в сферата на екранизацията или на филми, свързани по някакъв начин с книгите. Разбира се, има и заглавия, които са много стойностни, но все още нямат права за разпространение в България.

– Ще ни представите ли членовете на журито на конкурсната програма, които както обикновено са на световно ниво?
– С удоволствие. На първо място се гордеем с факта, че имахме възможността да привлечем за президент звезда от такъв ранг като Кристоф Ламбер. Успяхме да включим фестивала в турнето на писателя и журналист Давид Лагеркранс, когото каним от две-три години, но все е суперзает и всеки ден е в различна държава, но все пак склони да дойде. За по-просветените в сферата на киното голяма заявка е Раду Михайляну, защото той е много фин, изтънчен, артистичен режисьор. Двете дами тази година са невероятни актриси – от българска страна Ирини Жамбонас, която няма нужда от представяне, и италианката Лоредана Каната, която познаваме най-вече от филми на Сорентино. Ще ги видим на живо на 13 октомври в зала 1 на НДК, когато ще бъде излъчен и филма с Жулиет Бинош Тази, която не съм – обещаваме да видите интересен режисьорски подход към привидно тривиална история.
-(-)-Кадър от филма Офицер и шпионин (Франция, Италия, 2019), реж. Роман Полански
Синелибри е известен и с гала вечерите на различните държави, какви ще са тази година?
– Специални събития има всеки ден, по няколко, тогава публиката има възможност да се срещне със специалните ни гости и да преживее още много други неща, които няма да издам сега. Синелибри е част и от шведската седмица, когато имаме среща с Даниел Алфредсон, режисьора на Милениум – той ще представи и новия си филм Смъртта на един автор с Бен Кингсли в главната роля, продуцентът Рик Дъгдейл също ще е в България. Ще видим и Лагеркранс в литературна среща, както и още един филм – Брит Мари беше тук по великата книга на Фредрик Бакман.
На испанската гала вечер ще ни гостува авторът на Нетърпеливият алхимик и Последствията на гнева Лоренцо Силва. На бразилската гала вечер гост е Рита Гомез – много интересна режисьорка с голяма филмография, ще излъчим филма ѝ Португалката, който е част от конкурсната програма. Препоръчвам и бразилския филм Невидимият живот на Еуридисе Гузмао – това е събитието в сферата на изкуството за последните няколко години у тях, взе голямата награда на „Особен поглед“ в Кан и съвсем наскоро стана ясно, че ще е техният кандидат за Оскар.
Двете френски гала вечери са много интересни – ще излъчим Терапия за мизантропи за феновете на Уелбек и Жерар Депардийо и Двойнствен живот с Жулиет Бинош и Гийом Кане. В гала вечерта на Италия ще видим Пет е съвършеното число – един от акцентите на фестивала, първо защото и ние ставаме на пет, второ, защото е много любопитен подход към екранизацията, тъй като е по комикс и художникът му е и режисьор на филма, и трето – в главните роли са Валерия Голино и Тони Сервило. Имаме гала и на Япония, на Израел с гост А. Б. Йехошуа, на Испания с гост Лоренсо Силва, както и много други събития, на които ви очакваме.
-(-)-Кадър от филма Невидимият живот на Еуридисе Гузмао (Бразилия, 2019), реж. Карим Аинуз
– Това издание на фестивала очевидно обещава много, на какво да обърнем внимание преди всичко?
– В частта „Звездна селекция“ влизат четири много специални филма – анимацията за възрастни по Ясмина Кадра Лястовиците на Кабул, Къде си, Бернадет? с много любима моя актриса с неповторима роля – Кейт Бланшет, както и два топли филма от Торонто с първи излъчвания за света – до такава степен, че все още нямаме трейлъри и снимков материал – Песента на имената с Тим Рот и Клайв Оуен и Истинската история на бандата на Кели с Ръсел Кроу и Никълъс Холт.
Препоръчвам и документалния филм Защо творим: дилемата на стоножката, който има много интересна история, защото се прави в рамките на 30 години – в него се задава въпроса „Защо творим?“ на имена като Дейвид Боуи, Ник Кейв, Далай Лама, Стивън Хокинг, Анджелина Джоли, Дейвид Линч, Шон Пен, Уилем Дефо, Вивиан Уестууд и други. А "защо творим" е добър начин да завършим разговора и да гледаме Синелибри.

– Така е, но ние любопитстваме до последно и молим да издадете какво сте замислили за откриването?
– Разбира се, ще е свързано с темата "На живо от Космоса", но ще видите как по-точно, когато дойдете.

Cinelibri е от 5-и до 20 октомври в кината в София, Пловдив, Варна, Бургас, Габрово, Велико Търново и Стара Загора.

Снимка: Ненчо Балкански



Автор: Мария Телбис

Не пропускайте

One Dance Festival 2025
One Dance Festival 2025
Гала в София с Хосе Карерас, Пласидо Доминго, Соня Йончева и Виторио Григоло | пл. Александър Невски | 28-29 aвгуст 2025
Гала в София с Хосе Карерас, Пласидо Доминго, Соня Йончева и Виторио Григоло | пл. Александър Невски | 28-29 aвгуст 2025
КОНЦЕРТ-ПРЕМИЕРА НА КИСЛОРОД - нов албум на VOICE ACADEMY
КОНЦЕРТ-ПРЕМИЕРА НА КИСЛОРОД - нов албум на VOICE ACADEMY
60  Години ДИМИТЪР ВОЕВ - НОВА ГЕНЕРАЦИЯ + ТАНГРА + РЕВЮ
60 Години ДИМИТЪР ВОЕВ - НОВА ГЕНЕРАЦИЯ + ТАНГРА + РЕВЮ
SOFIA DANCE SHOW
SOFIA DANCE SHOW
Горан Брегович и C`est La Vie Show
Горан Брегович и C`est La Vie Show

Грешка. Моля опитайте по-късно или се свържете с оператор в ePay.bg.
Няма статии